Na Hustopeče sa prihlásilo 129 súťažných posádok

Druhou súťažou Majstrovstiev Slovenska v rally a treťou súťažou Majstrovstiev Česka v rally sa už budúci týždeň stane Agrotec Petronas Syntium Rally Hustopeče. Konečný zoznam prihlásených tvorí 129 súťažných posádok.

Po dva a pol mesačnej prestávke po Eger Rallye bude slovenský šampionát v rally pokračovať na českej pôde. Organizátori z Agrotec autoklubu v AČR pripravili pre súťažné posádky trať dlhú 278,42 kilometrov, z čoho až 54% (150,14 kilometrov) tvorí 12 rýchlostných skúšok. Rally je rozdelená na dva súťažné dni – piatok a sobotu, pričom piatková etapa odštartuje slávnostným štartom o 19:15 hod. a bude sa teda jazdiť prevažne za tmy. Program súťaže štartuje vydaním itinerárov v stredu v čase 17:00 – 20:00 hod. a vo štvrtok v čase 6:00 – 10:00 hod. Vo štvrtok od 7:00 hod. budú prebiehať aj obhliadky vybraných tratí, ktoré pokračujú aj v piatok doobeda. Upravený harmonogram obhliadky trate je zverejnený vo Vykonávacích nariadeniach. V piatok absolvujú súťažné posádky administratívne a technické preberanie, po ktorých bude od 14:30 hod. prebiehať nepovinný shakedown dlhý 3,11 km na časti rýchlostnej skúšky Starovice. 

Prvá rýchlostná skúška prvej etapy štartuje v piatok od 19:34 hod. Bude pozostávať zo šiestich RS na troch tratiach – RS1A/3A Bořetice1 o dĺžke 3,4 km, RS 1B/3B Bořetice 2 - „Deutsche Leasing“ o dĺžke 11,67 km a RS 2/4 Horní Bojanovice/Diváky o dĺžke 17,43 km. Do uzavretého parkoviska po prvej etape vojde prvá posádka až o 23:26 hod. Po pár hodinách spánku bude súťaž pokračovať svojou sobotnou etapou a jej prvou skúškou o 10:33 hod. Druhú etapu tvorí šesť RS na troch tratiach – RS5/8 Němčičky o dĺžke 9,15 km, okruhová RS6/9 Starovice o dĺžke 16,97 km a RS7/10 Nikolčice/Kurdějov o dĺžke 16,45 km. Vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie cien sa uskutoční na Husovej ulici od 15:15 hod. Posádky Slovenského rally pohára absolvujú iba druhú etapu súťaže. Ich trať je dlhá 151,76 km, z ktorej 85,14 km (koeficient 2) tvoria už spomínané rýchlostné skúšky. Do prvej RS odštartujú hneď po hlavnom súťažnom poli a po ňom dorazia aj na cieľovú rampu.

Súťaž je zaradená do FIA Európskej Trofeja a FIA Majstrovstva zóny strednej Európy. Vďaka spojeniu českého a slovenského šampionátu by sa na trati malo predstaviť 129 súťažných posádok z Česka, Slovenska, Poľska, Nórska, Talianska a Belgicka. Štartovné číslo 1 ponesú na Škode Fabia R5 majstri Európy spred troch rokov, Jan Kopecký a Pavel Dresler. S dvojkou ich budú nasledovať štvornásobní majstri Slovenska, Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom na Forde Fiesta R5 a hneď za nimi aj druhí vicemajstri Slovenska z minulého roku, Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Škode Fabia R5. Chýbať nebudú ani Václav Pech s Petrom Uhelom na ich novinke Porsche 997 GT3 či Jan Dohnal s Michalom Ernstom na jednom zo šiestich WRC v zozname, ale jedinom svojej značky, Forde Focus WRC. Zo Slovákov uvidíme aj Tomáša Kukučku, Vlasta Majerčáka, Igora Drotára, Tomáša Ondreja, Petra Gavláka a mnohých ďalších, ktorých mená nájdete v zozname prihlásených. Pre zaujímavosť môžeme uviesť, že najväčšie zastúpenie medzi automobilkami má Škoda, ktorých uvidíme na štarte spolu až 29.

Organizátori vydali Vykonávacie nariadenia, ktoré upravujú a doplňujú zvláštne ustanovenia. Preto prosíme jazdcov, aby si ich poriadne preštudovali (www.agrotecrally.cz) a prajeme veľa úspechov!

 

Zdenka Tamášová