Peking to Paris 2016 aj so slovenskou účasťou!

Na veľké dobrodružstvo menom „The 6th Peking to Paris Motor Challenge 2016“ sa prihlásilo spolu 110 súťažných posádok. Medzi dvojicami z celého sveta nájdeme aj jediného slovenského zástupcu a to dokonca toho nežnejšieho pohlavia, Alžbetku Katuščákovú. Mladá východniarka sa vydala na 36-dňovú adrenalínovú jazdu so svojím americkým priateľom. Na Slovensko dorazia už 8.júla.

Alžbetka, môžete sa nám predstaviť?
Na Slovensku som doma na východe. Pochádzam z obce Stuľany. Je to malá dedinka pár kilometrov od Bardejova a zhodou náhod sa trasa tejto rally pôjde aj neďaleko odtiaľ.

Ako ste sa dostali do USA? Čomu sa venujete?
Žijem striedavo v USA a na Slovensku. Som viceprezidentka v Plus421Foundation, čo je americko-slovenská nezisková organizácia, ktorej hlavným cieľom je predstaviť Američanom Slovensko a upevniť vzťahy. Prezentujeme Slovensko hlavne prostredníctvom mladých slovenských umelcov. Organizujeme výstavy, koncerty, premietanie slovenské filmy, organizujeme rôzne párty so slovenskou aj politickou tématikou "Velvet Revolution Party". Ale hlavne sa sústreďujeme na módu. Dávame každý rok šancu mladým začínajúcim slovenským módnym návrhárom prezentovať seba aj Slovensko v USA na módnej prehliadke "Slovak Fashion Night v NY", ktorá je súčasťou prestížneho jesenného New York Fashion Week. 

Prečo práve USA? A ako ste sa dostali ku motoršportu?
Hlavný dôvod, prečo trávim tak veľa času v USA, je môj priateľ, s ktorým idem aj na rally. Obaja sme automobiloví nadšenci, on aktívny! Joe je zberateľom áut takmer všetkého druhu od vintage cez racing, micro-cars až po super-cars a tiež preteká. Ja som skôr pasívny automobilový nadšenec – obdivovateľ, divák a pasažier. 

Prečo ste sa rozhodli vyštartovať práve na náročnej rally Peking to Paris?
K rally "Peking to Paris" sme sa dostali tak trochu náhodou. Môj priateľ raz prepínal programy v TV a narazil na BBC show o "Peking to Paris 2013". Veľmi ho to zaujalo, a tak mi poslal link s textom "Sounds fun?". Ja som samozrejme odpovedala "Yes!:)". A o dva dni sme už boli na zozname účastníkov pre rok 2016. 

Podľa čoho ste si vyberali auto?
Vybrať auto bolo prvým krokom. Po preštudovaní histórie rally sme zistili, že Chevrolet Coupe (tzv. Fangio Coupe) je veľmi spoľahlivé auto. Tak sme sa rozhodli, že nebudeme vymýšľať a pre našu prvú rally pôjdeme touto cestou. Náš Chevrolet Coupe z roku 1939 sme našli v Anglicku a bolo na rally pripravované v Rally Preparation Services. Posledné dva roky boli plné príprav na naše veľké dobrodružstvo. 

V akom stave bolo aute a čo všetko na ňom museli v Anglicku robiť?
V Rally Preparation Services nám našli "vrak". Autíčko bolo v dosť zlej kondícii, keďže od roku 1939 v podstate nebolo nijako rekonštruované. RPS ho kompletne zrekonštruovali, ale bez nejakých super moderných vylepšení, lebo auto muselo zostať "true to it's time". Dovolené sú iba nejaké "bezpečnostné vylepšenia" ako pretekárske sedadlá, "roll bar" a úpravy ako napr. odrezané blatníky, látkový kryt na kufor namiesto kovového krytu pre ušetrenie hmotnosti a podobne. Auto sme kúpili a platili aj jeho rekonštrukciu. Tá trvala niekoľko mesiacov.

Stihli ste si auto pred súťažou vyskúšať?
Áno stihli! Myšlienka zúčastniť sa na "Peking to Paris 2016" vznikla v roku 2014, takže sme mali kopec času. Vtedy sme o tomto type rally veľa nevedeli, ale vedeli sme, že to môže byť na začiatok príliš veľké sústo. Joe sa teda rozhodol, že by sme si to mali najskôr vyskúšať v "menšom" a spolu so svojím kamarátom Mattom sa zúčastnili na rally "Sahara challenge 2015". Bola to kratšia rally toho istého druhu z Madridu do Marrakecha. Dvojica si vyskúšala auto a aj systém rally, ako to tam funguje. Neuveriteľne si to celé užili a Joe sa už nevedel  dočkať tohtoročného júna!:) Po tejto rally musel o ísť auto naspäť do Anglicka (RPS), kde ho znova opravili a pripravili na Peking to Paris. 

Tešíte sa na preteky?
Vieme, že to bude neuveriteľne náročné, ale aj super dobrodružné. Väčšou ako fyzickou záťažou nám môže byť psychická záťaž. Niektoré dni budú veľmi dlhé, hotely nie vždy najlepšie a ak sa ku tomu ešte niečo pokazí na aute? Po 20 dňoch sa možno budeme pýtať čo tu vlastne robíme. Ale ja verím, že to po každej stránke zvládneme!:) Sme obaja veľmi súťaživí, ale budeme sa snažiť hlavne si to užiť. Ja aj Joe radi cestujeme a spoznávame nie len "turistické" miesta. Neviem si predstaviť ako spoznať krajinu a ľudí lepšie ako precestovať ju autom (OK, možno prejsť ju peši:).

Dvojica Joe a Alžbetka štartuje na Rally Peking to Paris so štartovným číslom 41. Za sebou už majú trasu z čínskeho Pekingu cez Mongolsko až do Ruska, cez ktoré momentálne prechádzajú. Ešte ich čakajú Bielorusko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Taliansko, Švajčiarsko a Francúzsko. Na Slovensko zavítajú v piatok 8.júla.

 

Zdenka Tamášová
Auto klub Košice