Agrotec Petronas Syntium Rally Hustopeče 2016 pozná svojich víťazov

Dvanásť rýchlostných skúšok počas dvoch etáp mali absolvovať posádky FIA Zóny strednej Európy, Majstrovstiev Česka v rally a Majstrovstiev Slovenska v rally na 12. Rally Hustopeče, ktorá sa uskutočnila v tieto dni 16. - 18. júna 2016. Absolútnymi víťazmi sa stali Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom na Škode Fabia R5.

107 súťažných posádok sa v piatok postavilo na štart náročnej Rally Hustopeče, ktorá im priniesla jednu nočnú a jednu dennú etapu, obe so šiestimi rýchlostnými skúškami. Už od úvodu dosahovali najlepšie časy posádky na vozidlách Škoda Fabia R5, ktoré sa ukázali ako najspoľahlivejšie a najrýchlejšie. Veď ešte do desiatej rýchlostnej skúšky patrili týmto vozidlám všetky tri prvé priečky! Prvé miesto v absolútnom poradí získali napokon podľa predpokladu Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom, za ktorými skončili Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou a Jan Dohnal s Michalom Ernstom. Práve posledná menovaná posádka sa v závere súťaže postarala o najväčší rozruch, keď sa jej na Forde Focus WRC po urputnom boji podarilo prepracovať na tretie miesto a nechať za sebou Vojtěcha Štajfa s Františkom Rajnohom na Škode Fabia R5.

Keďže v Majstrovstvách Slovenska sa obe etapy hodnotia zvlášť, výsledky by mohli priniesť aj dvoch rôznych víťazov. V tomto prípade si však obe prvé miesta odniesli Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou, ktorí odviedli naozaj skvelú prácu, keď sa v piatok na chvíľu ocitli aj na prvom mieste absolútne. Druhé miesto získali v piatok Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom na Forde Fiesta R5 a tretie miesto Ondřej Bisaha s Lukášom Šintalom rovnako na Forde Fiesta R5. V sobotu sa poradie na druhom a treťom mieste prehodilo, druhý skončil prekvapivo Bisaha a tretí Grzyb. Štvrté miesto si po oba dni vybojovala najrýchlejšia čisto slovenská dvojica Vlastimil Majerčák – Michaela Vejačková na Forde Fiesta R5. Piata pozícia patrila v prvej etape Tomášovi Ondrejovi s Adamom Gomorim na Škode Fabia WRC, ktorá mala k tomuto miestu veľmi blízko aj v sobotu, avšak v poslednej RS stratila až 19 minút, čím sa prepadla vo výsledkovej listine na zadné priečky a uvoľnila miesto Igorovi Drotárovi s Róbertom Mullerom. Výborný výsledok dosiahli aj Martin Koči s Lukášom Kostkom, ktorí sa na svojom Citroene DS3 R3T v celkovom poradí umiestnili na výbornom 15.mieste medzi silnými Mitsubishi a zároveň vyhrali triedu 5. V Slovenskom rally pohári dominovala prešovská dvojica Igor Plichta – Michal Svat na Citroene Saxo, ktorá vyhrala s náskokom až troch minút. Do cieľa SRP došli iba štyri posádky z deviatich štartujúcich.

Súťaž prebehla bez väčších problémov, v zadanom časovom harmonograme. Do cieľa dorazilo celkovo 78 posádok.