Chatári na Ružíne zažijú prejazd medzinárodnej historickej rally

Už tento piatok sa Slovensko stane centrom diania medzinárodnej rally Peking – Paris. Jej účastníkov privítame na Hlavnej ulici v Košiciach.

Rally Peking – Paris je diaľková súťaž pre majiteľov historických vozidiel do roku výroby 1977. V tomto roku sa koná jej šiesty ročník na trati dlhej 13 695 km. Okrem krajín ako Čína, Mongolsko, Rusko či Francúzsko, je jednou z prejazdových krajín aj Slovensko. Slovenská etapa vedie od hraničného prechodu na Dukle cez Košice až smerom ku maďarským hraniciam. Na túto náročnú trasu sa vydalo dokopy 107 posádok, z ktorých po 26 dňoch pokračuje zatiaľ 103.

Auto klub Košice pripravil pre účastníkov tejto historickej rally dve súťažné etapy v okolí Košíc. Prvá z nich, piatková, bude pozostávať z meraných úsekov Zamutov a Ružín a druhá, sobotňajšia, z úsekov Svinica a Rákoš. Okrem toho zavítajú pretekári v piatok aj na Hlavnú ulicu v Košiciach, kde budú mať cieľ prvej etapy. Takmer všetky rýchlostné skúšky sa nachádzajú na účelových komunikáciách. Výnimkou je úsek medzi priehradným múrom Ružínskej priehrady a mostom cez Ružín, ktorý bude v čase pretekov uzavretý, t.j. v čase 15:00 – 18:00 hod. Chatári budú mať teda možnosť počas svojho oddychu na chate popozerať historické skvosty, aké nemajú šancu vidieť len tak niekde na ulici. 

Určite si mnohí fanúšikovia i zástupcovia médií budú chcieť tieto vozidlá odfotiť či urobiť s vedúcimi posádkami rozhovory. Všetkých by sme chceli upozorniť, aby sa nepohybovali po súťažnej trati a neohrozovali svoje zdravie alebo zdravie súťažných posádok. Priestor pre mediálne aktivity bude najmä na Hlavnej ulici pri Immaculate, kam pretekári prídu v piatok po 16.hodine.

Radi by sme opäť upozornili na jedinú slovenskú účastníčku Alžbetku Katuščákovú, ktorú nájdeme vo vozidle Chevrolet Coupe s číslom 41 na pozícii spolujazdca. Posádka sa v tejto chvíli nachádza na skvelom 15. mieste v kategórii Vintage a 5. mieste vo svojej triede.

Časový harmonogram:

Piatok 8.7.2016
12:08 prechod cez poľsko-slovenskú hranicu
14:45 RS1 Zamutov
16:00 RS2 Ružín
16:43 cieľ etapy – Immaculata Košice

Sobota 9.7.2016
08:00 výjazd z parkoviska
08:33 RS3 Svinica
09:02 RS4 Rákoš
09:35 prechod cez slovensko-maďarskú hranicu

foto: Jozef Pisch

Zdenka Tamášová
Auto klub Košice