Peking – Paríž 2016 odkrýva svoj program

Priatelia automobilového športu, a to všetci, bez rozdielu, ktorú disciplínu obľubujú alebo preferujú, by si mali dátum 8. – 9. júla 2016, zapísať do svojho kalendára červeným písmom. V uvedené dni budú totiž cez východné Slovensko prechádzať účastníci svetovej maratónskej rally Peking – Paríž 2016.  Kim Bannister – riaditeľ súťaže a vedúci prípravy trate už niekoľko mesiacov spolupracuje s členmi Auto klubu Košice na príprave slovenskej časti trate. Naposledy navštívil Slovensko v dňoch 20. – 21. júla tohto roku a v priebehu januára by rád skontroloval itinerár európskej časti trasy tejto maratónskej rally. 

Pre Auto klub Košice, mesto Košice a celé Slovensko je to veľká česť, že po roku 2013, si organizátor ERA Ltd. z Veľkej Británie, znovu vybral Košice ako etapové mesto a na Slovensku sa uskutočnia štyri rýchlostné skúšky tejto rally. Takú poctu podľa našich vedomostí nedostalo veľa miest okrem Beijingu (Peking), kde je štart rally a Paríža, kde je jej cieľ.  

Kimovi Bannisterovi sme ponúkli niekoľko možností na výber trate rýchlostných skúšok na východnom Slovensku. Nakoniec bol zvolený nasledovný variant programu:

Súťaž odštartuje v nedeľu 12. júna 2016 pri veľkom čínskom múre pri Beijingu a pretekári by mali po tridsiatich piatich dňoch dôjsť do cieľa na námestie Place Vendome v Paríži 17. júla 2016. Trasa povedie z Číny do dobrodružných severných časti Mongolska, ďalej bude prechádzať Ruskom, ale na rozdiel od roku 2013, vynechá Ukrajinu a povedie Bieloruskom a Poľskom opäť na Slovensko. 
V piatok 8. júla 2016 vyštartuje súťažné pole z poľského Rzeszowa a absolvuje v jeho okolí dve rýchlostné skúšky, odkiaľ sa cez prechod na Dukle dostane na naše územie. Trať ďalej povedie do Stropkova a následne na štart rýchlostnej skúšky do Zamutova. Cieľ skúšky bude nad obcou Červenica. Štart druhej skúšky na našom území bude pri priehradnom múre Ružínskej priehrady a cieľ pred mostom cez Ružín. Od mosta  prejde súťažné pole Jahodnou do cieľa etapy, ktorý plánujeme pripraviť v Košiciach na Hlavnej ulici. Veríme, že pre tento náš zámer nájdeme pochopenie na Magistráte mesta Košice. Na Hlavnej ulici sa pokúsime pripraviť pre účastníkov z celého sveta dôstojné privítanie. Obyvatelia nášho mesta sa tu budú môcť osobne stretnúť s automobilovými hrdinami, ktorí na svojich aj storočných automobiloch absolvujú trasu vyše 12 500 km cez púšte Číny a Mongolska, nedozerne stepy Ruska, tiež Bielorusko a Poľsko až ku nám.
Z cieľovej rampy sa posádky presunú na parkovisko pred Jumbo centrom, kde budú umiestnené v nočnom parkovisku. Po rannom štarte dňa 9.júla 2016 spred Hotela Yasmín bude v sobotu trať pokračovať do Svinice, kde bude štart prvej skúšky tohto dňa s cieľom pred Regetou. Poslednou skúškou na našom území bude rýchlostná skúška Izra so štartom nad obcou Nový Salaš a s cieľom nad obcou Slanec. 
Karavána nádherných historických vozidiel bude ďalej pokračovať smerom  na hranice s Maďarskom nad obcou Skároš, aby ich následne trasa vedúca cez Slovinsko, Taliansko a Švajčiarsko priviedla do metropoly Francúzska.

Čo dodať na záver tejto prvej konkrétnej správy o podujatí Peking – Paríž 2016? Členovia Auto klubu Košice urobia všetko pre to, aby časť maratónskej rally na našom území pripravili čo najlepšie. Aby sa všetci jej účastníci cítili na Slovensku a v Košiciach dobre, aby priaznivci automobilového športu na Slovensku mali možnosť vidieť v akcii autá, ktoré majú dátum narodenia dávno a veľmi dávno, napriek tomu nás stále ohurujú výkonmi, ktoré by často nezvládli ani dnešné moderné autá. Veríme, že maratónska rally Peking – Paríž 2016 prebiehajúca na našom území bude významným príspevkom k akciám súvisiacich s Košicami - európskym mestom športu 2016.   

Auto Klub Košice