Šieste víťazstvo Jana Kopeckého na Agrotec Syntium Petronas Rally

Náročná Agrotec Petronas Syntium Rally pozná svojich víťazov. Stali sa nimi Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom na Škode Fabia R5. V Slovenskom šampionáte vyhrali obe etapy Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Forde Fiesta R5.

104 súťažných posádok odštartovalo do českej Rally Hustopeče, ktorá sa konala ako štvrtá súťaž Majstrovstiev Česka i Majstrovstiev Slovenska v rally. Najväčšími kandidátmi na zisk absolútneho prvenstva a zároveň najväčšími ťahákmi pre divákov boli posádky Škoda Motorsport v zložení Kopecký – Dresler a Tidemand – Andersson. Obe doplatili na náročnosť trate, keď po defektoch prišli o cenné sekundy, ale v absolútnom poradí sa napokon nestratili. Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom dokázali aj napriek tomu získať absolútne víťazstvo a Pontus Tidemand s Jonasom Anderssonom piate miesto. O zvyšné dve priečky na stupňoch víťazov súperili najmä tri posádky na Fordoch Fiesta R5. Tou najúspešnejšou z nich boli Václav Pech s Petrom Uhelom a to desať sekúnd pred tretím Miroslavom Jakešom s Marcelou Ehlovou. Táto posádka sa na stupne víťazov dostala až v poslednej skúške, keď predbehla dvojicu Valoušek – Havelková. Do cieľa oboch etáp celkovo dorazilo 60 posádok.

Ak nazrieme do výsledkov slovenského šampionátu, ktorý bol rozdelený do dvoch súťažných dní, tak môžeme konštatovať, že súboje boli naozaj veľmi zaujímavé. Počas oboch dní sa totiž poradie na prvých dvoch priečkach otočilo až v poslednej rýchlostnej skúške. A v oboch prípadoch na to doplatil Martin Koči. Ten v piatok v šiestej skúške dostal defekt, kvôli ktorému spadol až na tretie miesto a v sobotu v dvanástej skúške stratil cenné sekundy v silnom daždi, čím klesol na striebornú pozíciu. „Vo včerajšej prvej etape sme viedli do predposlednej skúšky a v dnešnej druhej etape to bolo rovnako, avšak v ani jeden deň to nevyšlo na prvé miesto. Dosť ma to nahnevalo, ale verím tomu, že ešte máme v tejto sezóne šancu zabojovať o body“, zhrnul mladý Košičan. O to väčšiu radosť mal Pavel Valoušek, ktorý sa vďaka dvom víťazstvám vrátil do čela priebežného hodnotenia Majstrovstiev Slovenska. „Sme veľmi spokojní, lebo do súťaže sme nastupovali s nulovými testovacími kilometrami, čo je veľmi náročné. Je to pre nás obrovský úspech, takže veľká vďaka patrí celému tímu. Vyhrali sme aj včera aj dnes a to aj napriek neprajníkom, takže som za to veľmi rád.“ Druhé miesto v prvej etape a tretie miesto v druhej etape obsadili Grzegorz Grzyb s Jakubom Wrobelom na Škode Fabia R5, ktorí sa sťažovali na technické problémy svojho vozidla.

Veľké súboje prebiehali najmä v triedach 3 a 5, kde sa poradie neustále menilo. V trojkách získali v piatok prvenstvo Peter Gavlák s Emilom Horniačkom pred druhým Lukášom Matěnom s Lukášom Hlaváčom a tretím Tomášom Konečným s Matúšom Lejkom. V sobotu sa však Gavlák na chvíľu ocitol mimo trate a svoju pozíciu prepustili Matěnovi. Zmenilo sa aj tretie miesto, na ktorom skončili Richard Pravda s Petrom Hojnošom. V triede 5 v prvej etape vyškolila všetkých konkurentov dámska posádka Michaela Debnárová – Lucia Laurincová. V druhý deň ich však postretla technická porucha a zo súťaže odstúpili. Prvé miesto získali František Fusko s Jánom Bombom. V triede 11 sa po oba dni tešili Marek Špavelko s Milanom Strakom, v triede 6 Martin Kysucký s Pavlom Kušnierom a v triede 8 Pavlína Tydlačková so Zdeňkom Drmotom. Čo sa týka historikov, tak v piatok vyhrali triedu HK1 Petr Charousek s Radkom Jarešom na Forde Escort a triedu HK2 Dezider Krajčovič s Vladom Lieskovcom na Škode 130LR. V druhej etape do cieľa nedošlo ani jedno historické vozidlo.

Celkové (neoficiálne) výsledky:
1. Jan Kopecký – Pavel Dresler, Škoda Fabia R5
2. Václav Pech – Petr Uhel, Ford Fiesta R5
3.     Miroslav Jakeš – Marcela Ehlová, Ford Fiesta R5

Zdenka Tamášová