V Hustopečiach vedie priebežne Kopecký pred Valouškom a Jakešom

Súťažné posádky Agrotec Petronas Syntium Rally majú za sebou prvých šesť rýchlostných skúšok prvej etapy. Vo vedení sa priebežne nachádzajú Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom na Škode Fabia R5.

Priebeh prvej etapy na Rally Hustopeče bol veľmi napínavý. O priebežnom poradí rozhodovali nielen zručnosti jazdcov a spolujazdcov, ale aj technické poruchy, havárie či defekty. Aj vďaka tomu spoznalo šesť rýchlostných skúšok až štyroch rôznych víťazov. Najlepšie do súťaže odštartovali Kopecký s Dreslerom, keď vyhrali dve úvodné RS. Tretiu si na svoje konto pripísali Václav Pech s Petrom Uhelom na Forde Fiesta R5, ktorí svoj úspech zopakovali aj na šiestej skúške. Medzičasom sa začali na trati hromadiť defekty, na ktoré doplatili práve Pech a Kopecký. Do vedenia sa tak dostali Švédi Pontus Tidemand s Jonasom Anderssonom na Forde Fiesta R5. Bolo jasné, že v tme a na mokrom povrchu ešte nastanú zmeny a tak sa aj stalo. V poslednej skúške prvej etapy stratili veľa času pravdepodobne defektom Tidemand a spoločne s ním aj náš Martin Koči, ktorý vyhral RS4 a do vtedy sa nachádzal na treťom mieste. Obaja sa  poradí prepadli smerom nadol a budú mať čo robiť, aby sa zajtra vrátili na najvyššie priečky. Poradie po prvej etape sa teda vyvinulo takto:

1.Jan Kopecký – Pavel Dresler, Škoda Fabia R5 37:56,6
2.Pavel Valoušek – Veronika Havelková, Ford Fiesta R5 +26,0
š.Miroslav Jakeš – Marcela Ehlová, Ford Fiesta R5 +29,7

Čo sa týka slovenského šampionátu, tak do súťaže odštartovalo 24 posádok z pôvodne 27 prihlásených. Vedúcu pozíciu si ešte v polovici etapy držali Grzegorz Grzyb s Jakubom Wrobelom, avšak z „hry“ ich vyradil defekt. Na prvé miesto postúpili Koči so Schovánkom, avšak už spomínaný ďalší defekt spôsobil ich prepad na tretie miesto. Na prvú priečku vystúpali Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou a neoficiálne sa stali víťazmi prvej etapy.


Neoficiálne výsledky 1.etapy MSR:
Pavel Valoušek – Veronika Havelková, Ford Fiesta R5 38:22,6
Grzegorz Grzyb – Jakub Wrobel, Škoda Fabia R5 +35,5
Martin Koči – Filip Schovánek, Škoda Fabia R5 +54,4

Prinášame ešte hlasy vybraných jazdcov pred štartom:
Ján Kopecký: „Pontus je rýchly hlavne na klzkom povrchu, ale vieme o tom a počítame s tým. Trať je rýchla, po daždi ešte bude miestami blato, ale neskôr sa bude určite aj prášiť.“

Pontus Tidemand: „Rýchlostné skúšky sú krásne, rýchle, aj úzke. Mení sa aj počasie, takže uvidíme ako to dopadne, hlavne si to chceme užiť. Je to trošku aj test pred nemeckou rally na asfalte.“

Martin Koči: „Je to krásna súťaž, bude to náročné. Budem si kontrolovať majstrák a snažiť sa ísť rýchlo. Celkové poradie náš bude určite zaujímať, ale chceme hlavne zbierať body do nášho šampionátu.“

Za spomenutie ešte určite stojí aj to, že len dve slovenské súťažné posádky sa nachádzajú na prvých miestach vo svojich triedach a sú nimi Peter Gavlák s Emilom Horniačkom v triede 3 nasledovaní prevažne českými posádkami a podobne aj Marek Špavelko s Milanom Strakom v triede 11. Druhá etapa štartuje v sobotu ráno o 10:43 hod. a o víťazoch sa rozhodne pred 16. hodinou. Rozhodne si to nenechajte ujsť.

Zdenka Tamášová

Agrotec Petronas Syntium Rally štartuje už tento piatok

Už v tieto dni sa posádky slovenského a českého rally šampionátu sťahujú smerom na južnú Moravu, kde sa v piatok a sobotu uskutoční 13. ročník Agrotec Petronas Syntium Rally. Do súťaže sa prihlásilo 116 posádok, z toho až 20 na vozidlách špecifikácie R5.

Dve posádky Škoda Motorsport v zložení Jan Kopecký – Pavel Dresler a Pontus Tidemand – Jonas Andresson budú pravdepodobne najväčšími „ťahákmi“ obľúbenej Rally Hustopeče. Súťaž, ktorá je známa svojimi skvelými asfaltovými traťami s kúskami šotoliny medzi vinicami, preverí výdrž posádok a ich schopnosť udržať stabilné tempo.  Okrem dvoch spomínaných posádok, ktoré mimochodom určite predvedú aj obrovský tímový boj, sa o víťazstvo budú snažiť aj Václav Pech s Petrom Uhelom, ktorí si pomaly zvykajú na svoj nový Ford Fiesta R5, ale aj slovenské esá ako Martin Koči s Filipom Schovánkom, Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou či Grzegorz Grzyb s Jakubom Wrobelom. Posledné dve menované dvojice síce nie sú priamo slovenské, ale štartujú za slovenské tímy a v rámci Majstrovstiev Slovenska, takže sa budeme tešiť na ich výkony.

Okrem dvadsiatich vozidiel R5, ktoré nachádzame v zozname prihlásených, sa tam nachádzajú aj dve vozidlá Škoda Fabia S2000, ktoré v tejto sezóne z rally tratí nejako vymizli. Doplnia ich dve rýchle WRC-čka, presnejšie Ford Focus WRC Jana Dohnala a Škoda Fabia WRC Karla Trněného. Do triedy 3 sa prihlásila rovnako dvadsiatka vozidiel Mitsubishi a Subaru, kde budeme očakávať súboje Martina Březíka, Václava Kopáčka, pričom im do toho určite prehovoria aj Peter Gavlák, Lukáš Matěna či Richard Pravda. V šestkách to bude náročný česko-slovensko-poľsko-rakúsky súboj až 26 posádok. Na Agrotec Petronas Syntium Rally usadnú za volant aj tri dámy – Michaela Debnárová na Renaulte Clio, Pavlína Tydlačková rovnako na Renaulte Clio, ale triedy N a Barbora Holická na Citroene DS3 R1, takže všetky budú v rozdielnych triedach.

Trať súťaže je rozdelená do dvoch etáp – piatkovej a sobotnej, čo pre slovenských účastníkov znamená aj dve rozdielne hodnotenia. Obe etapy pozostávajú zo šiestich rýchlostných skúšok. V piatok si posádky zajazdia už tradične aj za tmy a to pri druhom prejazde. Organizátori sľúbili, že piatková etapa bude viac asfaltová, aby posádkam okrem tmy nezhoršoval viditeľnosť aj rozvírený prach. Toho bude potom viac v sobotu, najmä na RS 9/12, ktorá je so svojimi 22,5 km aj najdlhšou skúškou.

Časový harmonogram
Piatok 16.6.2017
19:20 RS1 Kurdějov
19:49 RS2 Šitbořice
20:19 RS3 Boleradice-Bořetice
22:27 RS4 Kurdějov
22:56 RS5 Šitbořice
23:26 RS6 Boleradice-Bořetice

Sobota 17.6.2017
10:43 RS7 Velké Pavlovice-Němčičky
11:15 RS8 Starovice
12:11 RS9 Horní Bojanovice-Diváky-Nikolčice
14:12 RS10 Velké Pavlovice-Němčičky
14:44 RS11 Starovice
15:40 RS12 Horní Bojanovice-Diváky-Nikolčice

Kompletný harmonogram súťaže, mapy rýchlostných skúšok či itinerár trate sú dostupné na internetovej stránke organizátora agrotecrally.cz.

Zoznam prihlásených

 

Zdenka Tamášová