Slovenské posádky nazrú v tomto roku opäť aj do Hustopečí - zvláštne ustanovenia

Jedinou zahraničnou súťažou zaradenou do slovenského šampionátu v rally 2017 bude Agrotec Petronas Syntium Rally Hustopeče. Svoj trinásty ročník oslávi zaradením nielen do TrueCam Majstrovstiev Česka v rally a Majstrovstiev Slovenska v rally, ale aj do FIA Zóny strednej Európy.

Už tradičný termín v polovici mesiaca jún si vybrali organizátori z Agrotec Autoklubu v AČR za spolupráce s Agrotec a.s. a Auto Klubom Košice na usporiadanie 13. Agrotec Petronas Syntium Rally. Obľúbená súťaž zavíta opäť na krásne trate v prostredí hustopečských viníc, ktoré tvorí asfaltový, betónový i šotolinový povrch. Celková dĺžka trate je 354,16 km, z ktorej 150,6 km tvoria rýchlostné skúšky. Tie budú rozdelené do dvoch etáp v pomere 6:6. Pre slovenské posádky znamenajú dve etapy aj dve samostatné hodnotenia a teda dva prídely bodov do šampionátu.

Harmonogram súťaže odštartuje v stredu 14. júna 2017 výdajom itinerárov a administratívnym preberaním na riaditeľstve súťaže v areáli Agrotec a.s. v Hustopečiach. Tieto úkony budú pokračovať vo štvrtok, kedy odštartujú obhliadky trate, ktoré budú prebiehať aj v piatok. V piatok sa uskutoční aj technické preberanie vozidiel, v popoludňajších hodinách nepovinný shakedown na časti rýchlostnej skúšky Starovice a večer o 19. hodine príde na rad slávnostný štart a po ňom prvá rýchlostná skúška. Piatková etapa bude naozaj náročná, pretože pre prvé vozidlá končí sedem minút pred polnocou vjazdom do uzavretého parkoviska. Nedeľná etapa odštartuje výjazdom z UP o 9:30 hod. Posádky nazrú aj na najdlhšiu rýchlostnú skúšku, ktorou je RS Horní Bojanovice-Diváky-Nikolčice s dĺžkou 22,5 km a skvelým diváckym miestom v Divákoch. Vyhlasovanie výsledkov sa uskutoční na Husovej ulici po 16:30 hod.

V minulom roku bola súťaž zaradená aj do Slovenského rally pohára, avšak tohtoročný harmonogram súťaže to nedovolil. Na štarte sa predstavilo spolu až 116 súťažných posádok, z ktorých najrýchlejšími boli Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom. Kto sa stane víťazom v tomto roku sa dozvieme už o necelé dva mesiace, 17. júna. Prihlasovanie na súťaž je spustené na oficiálnej stránke www.agrotecrally.cz a pre slovenské posádky na www.sams-asn.sk/prihlaska3.php. Uzávierka prihlášok je 6. júna.

Zdenka Tamášová